25 Mayıs 2016 Çarşamba

Kız olmak..Benim çocukken çok fazla oyuncağım olmadı. Bunda temel etken maddi imkansızlıklardı. Almanya'dan gelen bir bebeğim vardı, en kıymetli oyuncak oydu benim için (şuanda onunla kızım oynuyor:)) 
Onun dışında oyuncaklarımı kendim uydururdum. Eski ilaç kutularından ve annemin artık kullanmadığı çay tabakları (ki bunlar melamindi ve oynamaya çok müsaitti) oyuncaklarım olmuştu. 
Bir kız vardı bizim mahallede, ona da yurt dışından bi yerden oyuncak bir bebek gelmişti ama onunki tam teşekküllü bir oyuncaktı. Portbebesi, biberonu, yedek kıyafetleri falan vardı. Öyle çok isterdim ki benim de olsun, ya da sokağa indirse de oynatmasa da bizi en azında bir incelesem diye :)

Ahhh çocukluğum. 

Şimdi şartlar çok daha iyi kesinlikle. Eskiden oyuncaklar çok sınırlı imkanlarla alınabiliyordu, şimdi her bütçeye uygun kalitesine göre değişen oyuncaklar mevcut. Misal geçen A101'de kız çocuklar için bir çay seti oyuncağı gördüm, 6 tl gibi bişeydi, çin malı falan da değil, baya yerli üretim. Bu paraya çocuğunu oyuncaksız koymaya değer mi? :) Oyuncakların çocukların gelişimi üzerine etiklerini hiç yazmayacağım zaten, o kadar bilgim yok :) Ha, eksikliğin de ne olacak derseniz, aha da benim gibi aklı 90'lada, hala o oyuncak port bebede kalan temsili bir insan olur çıkar :) Kızım az daha büyüsün diye bekletiyorum portbebeli oyuncağı :)

Hiram 2 yaşını doldurduktan sonra oyun kurma, oyuna birilerini dahil etme, kızsal bir güdüden kaynaklandığını düşündüğüm "evcilik oynama" moduna girdi,
gözümüz aydın :) Sürekli kahve içiyoruz, mekan-zaman ayırt etmeksizin :) Beni oyuna dahil edemiyorsa (işim falan varsa) bakıyorum topluyor ayı,bebek ne varsa herkes kahveye :) (bu kahve muhabbeti de annemin komşusuyla her sabah içtikleri kahveden geçmiş olmalı) Çay, süt yok, kahve var :)

Gülendam Hira 25 aylık

Kitapları da çok seviyor. Önceden okuduğumu dinlemezdi, sayfaları karıştırır ya da bıdı bıdı ederdi. Şimdi ciddi ciddi dinliyor, sonra kitaptaki resimleri inceliyoruz. 

Tuvalet eğitimine adım adım geçmeye çalışıyoruz. Henüz yapmadan önce haber vermiyor ama yaptıktan sonra yaptım diyor (bu da önemli bence :)) Emirhan'da çok stres yaşamıştım, o yüzden acele etmiyorum şimdi. O hazır olunca belli edecek zaten kendini. Sürekli çiş var mı diye piskopata bağlamayalım yine dimi ama :)

İki satır oyun gelişimini yazayım dedim, ne çok şey yazdım. Özetle kız oyunları daha güzel anacım, Emirhan'la araba yarışları, puzzeller, legolardan sonra kahve içmek gibisi yok :)

Sağlıcakla..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli Yorumunuz için Teşekkür Ederim..