26 Kasım 2014 Çarşamba

Şehir merkezindeki billboardlarda yazmışlar efendim, güne su içerek başlayın, şöyle faydalı böyle önemli falan diye. Duyuyordum faydalarını ama gerçekte tam olarak neye iyi geldiğini bilmiyordum. Biraz araştırdım ve bugüne kadar uygulamadığım için kendime kızdım doğrusu. Ama artık dikkat ediyorum ve güne su içerek başlıyorum. İşte güne sabah su içerek başlamanın bazı yararları:*Bedenin doğal serinletme sistemini çalıştırır. Bu kan dolaşımında artışa neden olur.

*İç organları ve kaburga kafesinin etrafındakı kasları gevşetir, daha derin nefes almanızı sağlar.

*Mide asidi etkilerini rahatlatir ve asit reflu semptomlarini rahatlatir.

*Sulanmayı ve besinlerin emilimini artırarak sindirime yardımcı olur.

*Kabızlığı giderir.

Kaynak: http://www.teiasspor.com/index.phpoption=com_content&view=article&id=163&Itemid=159

Suya bir de bal katarsanız;

*Bağışıklık sistemini destekler: Bal şaşırtıcı bir bakteri öldürme özelliğine sahiptir. Sade olarak tüketecekseniz organik olmalı. Çünkü bu bal bakterilere karşı faydalı olan enzimlerle doludur. Balın içindeki antioksidanlar ise kötü olan serbest radikallerle savaşır.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/aile-saglik_balli-suyun-9-faydasi_2227014.html

Ya limonlu suya ne demeli ;

*Sabahları içilen limonlu suyun içindeki C vitaminleri kişinin güne daha zinde başlamasını sağlamaktadır. Bu C vitaminleri aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara karşı da vücudu korumaktadırlar.

*Sabahları içilen sıcak limonlu su hakkında bilinmesi gereken başka hususlar da var: Soğuk su mideyi yaklaşık 20 dakika içinde terketmekle birlikte sıcak su ise midede hemen hemen 80 dakika boyunca kalmaktadır. Yani sabahları içilen sıcak veya ılık limonlu su midede uzun bir süre kalıp mideyi dolu tutacağından kişinin daha az yemek yemesine neden olur. Bu da sabah kahvaltısından önce içilen limonlu suyun dolaylı olarak kişinin zayıflamasına sebep olur. Burada zayıflamaya yardımcı olan suyun içinde limon bulunması değil, suyun sıcak veya ılık olmasıdır. Zaten birçok diyetisyen de hastalarının sabahları uyanınca ılık su içmelerini önermektedirler. Bunun sebebi sıcak suyun mideyi geç terkederek mideyi dolu tutmasıdır.

Kaynak: http://fitnesshome.blogcu.com/sabahlari-ac-karnina-su-icmek/9830893

Bunlar, özetlediğim kadarıyla sabahları güne su içerek başlamanın faydalarıydı. Hala daha içmeyecek misiniz :)

5 yorum:

 1. sık sık su içmek çok önemli gerçekten..
  o zaman ne yapıyoruz mutfağa gidip hemen kocaman bir bardakta suyumuzu içiyoruz :)
  güzel bir günün olsun esracımm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ;)
   Sana da keyifli bir gün dilerim arkadaşım :)

   Sil
 2. günde ea an iki litre diyollar di miii :) zor geliyo yaa içmek. bloguma hoşgeldiiiin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunu çok beğendim Deep :) sana böyle hitap ediyorlar sanırım, yorumlara baktım biraz :) valla bana da zor geliyor içmesi, bu yüzden kendime afilli bi şişe aldım, masama koydum :) Şimdilik bol bol içiyorum. İyi bir başlangıç olabilir alışkanlık kazanana kadar ;)

   Sil
  2. Gelin birlikte zayiflayalim :)

   Zayiflama ve fit kalma cabalarimi yaziyorum.Ac kalmadan zayiflamak derdim:)

   Sil

Değerli Yorumunuz için Teşekkür Ederim..